تماس با ما

+98 21 22774509

تگ های تأمین شده

7849

سیستم کنترل

سامانه کنترل

کنترل سیستم کنترل مغز برنامه ریزی هر فرآیند یا کارخانه استکه به ما این اطمینان خاطر را می‎دهد که همه چیز همانگونه که انتظارش را داشته‎ایم، تحت کنترل است. شیوه‎های کنترل بسیار متنوع و متفاوت از یکدیگر هستند
مشهورترین نوع از یک کنترل کننده‎ها PLC است که قادر به دریافت انواع مختلفی از سیگنالهای متفاوت بوده و می‎تواند با توجه به آنها نسبت به اخذ بهترین تصمیم همانگونه که در فلسفه کنترلی آن آمده و در پردازنده دستگاه نیز پیاده شده است، اقدام نماید. این دستگاه به صورات کلی دارای ساختار ساده‎ای بوده که برای کابردهای کوچک و متوسط بسیار مناسب است. اما وقتی در پروژه به تعداد قابل توجهی از ورودی و خروجی ها (I/O) برخورد می‎کنیم قطعا نیازمند دستگاه توانمند تری برای مدیریت داده ها هستیم. این نوع از کنترل کننده‎ها به نام (سیستم کنترل غیر متمرکز (DCS) شناخته می‎شوند و در برخی موارد یک سیستم دیگر برای موارد اضطراری(ESD) در کنار آنها نصب شده و فعالیت می‎نماید. این روش میتواند با عملکرد سریع خود، فرآیند را از خطرات احتمالی با ضریب امنیت بالا مصون نماید.

کنترل سیستم باید بر اساس نیازمندی های سایت از قبیل تعداد ورودی‎ها و خروجی‎ها، عملکرد همزمان بدون توقف (Redundancy)، حداکثر زمان مجاز برای انجام محاسبات در یک حلقه کنرل بسته، نحوه اندازه گیری دستگاه ها و پراکندپی نقاط متعدد در کارخانه، طراحی می‎شود. معمولاً سیستم در برگیرنده اتاق های محلی نصب(LER) است که در ارتباط مستقیم با به اتاق کنترل مرکزی(CCR) هستند. پس تمامی اطلاعات سایت بعد از انجام کنترل در ناحیه مربوطه در اتاق کنترل مرکزی هم قابل دسترس خواهند بود. در اتاق‎های کنترل، ایستگاه‎های مهندسی تعبیه می‎گردند، که امکان دسترسی به تمامی پارامترهای مهندسی و فرآیندی، بر روی تک تک اجزاء از قبیل تجهیزات اندازه گیری و عملگرها در سایت را می‎دهند.البته این موضوع تا حد زیادی به کاربردهای مورد نظر صاحبین فرآیند و نحوه چیدمان المانهای مختلف این سیستم ارتباط دارد. همچنین در بعضی چیدما ها مسیرهایی جهت اتصال به سیستم‎های موجود در لایه‎های پایین دستی مثل پکیج‎های تولید گاز یا تاسیسات تامین برق و بخار در نظر گرفته می‎شوند و امکان انتقال اطلاعات آن بخش‎ها نیز به سیستم فراهم می‎آید. در این نوع اتصالات می‎توان از پروتکل‎های Profibus, Foundation Field bus و یا سایر درگاه‎های اتصال با سرعت بالا استفاده نمود که زمان بسیار اندکی جهت جابجایی اطلاعات صرف شود. همچنین می‎توان این اطلاعات را بر روی ابرهای اطلاعاتی (Cloud) ذخیره نمود تا همواره در دسترس باشند. شرکت چیستا ابزار دقیق، توانایی ارائه بهترین راه حل برای سایت شما را دارد. فقط انتظارات خود در این خصوی را برایمان بیان کنید.

Top