تماس با ما

+98 21 22774509

تگ های تأمین شده

7849

تکنولوژی فیلدباس

فوندیشن فیلدباس

پروتکل FOUNDATION Fieldbus شبکه‎ تبادل اطلاعات دیجیتال بدون اختلاف زمانی است که امکان اتصال تجهیزات مختلف ابزار دقیق به یکدیگر مثل ترانسمیترها، آنالایزرها، شیرهای کنترلی، شیرهای قطع و وصل با سیستم‎های کنترل نظیر DCS،PLC یا سایر فرآیندهای برنامه ریزی شده خودکار را فراهم می‎آورد.

از مزایای یک شبکه FOUNDATION field bus می توان به سیستم سخت افزاری آن اشاره کردکه با دارا بودن کوچکترین ابعاد ممکن از سنسور تا عملگر را به خوبی در بر میگیرد. یکی از مهم ترین قابلیت‎های این شبکه مناسب بودن آن جهت بکارگیری در کنترل شیرهای اتوماتیک و موتوی ، کروماتوگرافی گاز و سیستم tank gauging است.

ارتباط در یک سیستم کنترل بایستی هم زمان، برنامه ریزی شده و مرتب صورت پذیرد تا اطمینان خاطر از عملکرد یک حلقه بسته کنترل دیجیتال فراهم آید. این شبکه با قابلیت همزمانی این امکان را فراهم می‎آورد که طول کابل میان ترانسمیترها در سایت و جبعه تقسیم‎های جمع آوری سیگنال که درخارج سایت هفزایش یابند. به عبارتی دیگر طول مسیر انتقال سیگنال افزایش میابد.

شبکه مبتنی بر FOUNDATION Fieldbus با استفاده از یک کابل دو رشته که برای کلیه دستگاه‎های انفجاری و ضد انفجار و محیط‎های ایمن یا خطرناک مناسب است، کلیه تجهیزات را تغذیه می‎نماید. تفاوت این شبکه با شایر شبکه های دیجیتال این است که برخلاف ساختار سیستم های دیجیتال دیگر ، از ابتدا برای انجام فرآیند کنترل در سایت و توسط ترانسمیتر طراحی شده است که می‎تواند تاثیر بسزایی در کاهش حجم سیستم‎های کنترلی داشته باشد.

H1
خروجی H1 یک لایه تبادل دیجیتال خاص است که اطلاعات را با سرعت31.25 kbit/s منتقل می کند، این خروجی میتواند موجب برقراری ارتباط موثر میان سنسور و عملگر در یک حلقه کنترل شود. این خروجی به گونه‎ای طراحی شده است که میتواند از طریق همان کابل دو رشته انتقال سیگنال تمامی دستگاه‎های موجود در این شبکه را تغذیه نماید.این خروجی به راحتی می‎تواند در محیطهای خطرناک انفجاری مورد استفاده قرار بگیرد.

HSE
لایه تبادل اطلاعات با سرعت بالاست، یک لایه دیجیتال با سرعتی نزدیک 100 Mbit/s، این لایه در سطوح بالاتر از فیلد مورد استفاده قرار میگیرد و میتواند امکان تبادل اطلاعات میان حلقه‎های مختلف کنترلی و دستگاه‎های زیر سیستم آنها فراهم نماید. این لایه دیجیتال شامل تعدادی جعبه عددی استاندارد است که اطلاعات هر دستگاه را داخل خود حمل میکنند. تفاوت این شبکه که گاهی هم به نام H2 شناخته می‎شود با شبکه H1 در نیاز آن به یک منبع تغذیه خارجی است. یعنی امکان تغذیه دستگاه‎ها از طریق همان کابل دو رشته سیگنال وجود ندارد.

Function Block Model
یک مدل منحصر به فرد در سیستم‎هایی است که بر اساس Foundation Fieldbus طراحی شده‎اند و انتقای صحیح اطلاعات را در لایههای مختلف تضمین می‎نماید. به عنوان یک سازنده یا کاربر میتواند جعبه عددی شامل هر اطلاعاتی که مد نظر خود اوست، تولید نماید و این جعبه را میان تجهیزات مختلف حرکت دهد. در این حالت امکان ارسال تعداد زیادی پارامترهای متنوع اندازه‎گیری شده از یک تجهیز بر روی شبکه انتقال اطلاعات فراهم می‎شود.

Top